AKADEMIA CZYTA DZIECIOM

Bardzo cieszymy się z faktu, iż imprezy organizowane w naszej szkole stają się inspiracja dla innych.

Tak właśnie się stało w przypadku organizowanej przez Małgorzatę Kubicką cyklicznej imprezy Mistrz głośnego czytania.

Jednym z Gości zaproszonych do czytania była w bieżącym roku szkolnym Pani Danuta Janikowska

- Młodszy Koordynator AKADEMII PRZYSZŁOŚCI w Regionie Katowice/Sosnowiec,

którą właśnie nasz turniej zainspirował do zainicjowania wydarzenia AKADEMIA Czyta Dzieciom.

W jednym z takich spotkań, zorganizowanym przez wolontariuszy ze Stowarzyszenia Wiosna, uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

Impreza odbyła się 24 kwietnia 2012 w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 4 w Sosnowcu.

Szkoła Podstawowa nr 10 w Sosnowcu inspiracją dla akcji AKADEMIA Czyta Dzieciom!

Dama dworu, występ skrzypaczki, wizyta „Na Wyspach Bergamutach” – te i wiele innych atrakcji czekało na podopiecznych projektu

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI w Katowicach i Sosnowcu z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Pomysłodawczynią wydarzenia AKADEMIA Czyta Dzieciom jest Danuta Janikowska - Młodszy Koordynator w Regionie Katowice/Sosnowiec,

zainspirowana wydarzeniem organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10 w Sosnowcu w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom,

w którym wzięła gościnnie udział dzięki zaproszeniu Pani Małgorzaty Kubickiej - Koordynatora Szkolnego.

AKADEMIA Czyta Dzieciom to wydarzenie zrealizowane przez studentów śląskich uczelni wyższych -  wolontariuszy projektu AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI.

Tutorzy, którzy pracują ze swoimi podopiecznymi przez cały rok szkolny starają się przywrócić dzieciom wiarę we własne siły, uczą odwagi i ciekawości świata.

„Dziesiątka” jest szkołą bardzo zaangażowaną w realizację projektów Stowarzyszenia Wiosna,

gdyż głównym celem działań są dzieci, ich rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny – mówi Małgorzata Wierzbicka Dyrektor Szkoły.

Ponadto założenia naszej szkoły i Stowarzyszenia w wielu punktach się spotykają, pozwalając nam na wspólne oddziaływanie wychowawczo dydaktyczne.

Doskonałą okazją ku temu są wydarzenia specjalne, takie jak AKADEMIA Czyta Dzieciom,

dzięki którym uczniowie poprzez naukę i zabawę mogą odkrywać,  a także rozwijać swoje pasje.

W Katowicach AKADEMIA Czyta Dzieciom została przygotowana zawodowo. I to dosłownie! W Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Ligonia 7

przedstawiciele różnych profesji czytali baśnie, legendy, wiersze, w których pojawiali się reprezentanci ich zawodów.

W gronie zaproszonych gości znaleźli się: skrzypaczka, prawnik, strażak, bramkarz oraz … dama dworu z bractwa rycerskiego.

Podopieczni AKADEMII nie tylko słuchali ciekawych opowieści, ale również rozwiązywali krzyżówki z bajkowymi hasłami i sportowe rebusy,

odgadywali tytuły piosenek w mini – konkursie „Jaka to melodia?” a także uczyły się średniowiecznych tańców.

Wszystko to w jednym celu – pokazać dzieciom, jak wiele fascynujących rzeczy można robić w życiu i zachęcić je do tego, by chciały z nich w przyszłości skorzystać.

Natomiast między regałami pełnymi książek w Filii nr 4 Biblioteki Miejskiej w Sosnowcu na Wiosennych podopiecznych również czekało wiele atrakcji!

Na początku dla wprowadzenia w klimat serii wierszy Jana Brzechwy - „ZOO” na twarzach podopiecznych AKADEMII

dzięki specjalnej charakteryzacji pojawiły się zwierzęce motywy.

Dodatkowo w trakcie przedstawiania bajek dzieci odgrywały fragmenty ról postaci z bajek.

To jednak nie wszystko! W tym dniu również i podopieczni AKADEMII w atmosferze wspólnej zabawy zostali zachęceni do czytania na głos.

Inspirację do przedstawienia wierszyka stanowiły oczywiście zwierzęta.

Dla rozwoju kreatywności i pracy zespołowej „AKADEMIOWE smyki” rysowali również plakaty do fragmentów wiersza „Na Wyspach Bergamutach”.

Jesteśmy przekonani, że AKADEMIA Czyta Dzieciom na stałe zostanie wpisana w kalendarz wydarzeń regionu Sosnowiec – Katowice!!!