TURNIEJ BEZPIECZNA SZKOŁA – DEMOKRATYCZNY KRAJ

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Turnieju Szkół:

BEZPIECZNA SZKOŁA - DEMOKRATYCZNY KRAJ
Hasłem Turnieju było Prawo – Tolerancja – Społeczeństwo Równych Szans

Celem turnieju było kontynuowanie i rozszerzanie działań prowadzonych w konkursie Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń

w kierunku rozwijania świadomości obywatelskiej dzieci i młodzieży, popularyzacji prawa, w tym praw obywatelskich

oraz praw jednostki, przeciwdziałania patologiom, podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w szkołach i otoczeniu środowiskowym,

przygotowania młodzieży do życia w zjednoczonej Europie.

Pole tekstowe: Zadania Turnieju:
1. Przeprowadzenie, we wszystkich klasach szkoły, debaty uczniowskiej nt. Prawa człowieka i obywatela w państwie demokratycznym z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę.
2. Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, w drodze do szkoły i domu (zasady ruchu drogowego), zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna itp.
3. Przeprowadzenie sondażu, z dostosowaniem do grup wiekowych pn. Co zagraża Twoim zdaniem porządkowi w szkole i Twoim otoczeniu, jakie niebezpieczeństwa napotykasz, jak sobie z tym radzisz?
4. Przeprowadzenie konwersatoriów nt. zagrożeń niesionych przez alkohol, narkotyki, dopalacze oraz konkursu na opracowania pn. 100 słów na temat: tytoń, alkohol i narkotyki.
5. Przeprowadzenie konwersatoriów nt. przemocy psychicznej i fizycznej w szkole - jak o tym rozmawiać, jak z tym walczyć?
6. Przeprowadzenie konwersatoriów na temat funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego i relacji obywatelskich w mieście, gminie, regionie, państwie, tryb i znaczenie wyborów samorządowych i parlamentarnych.
7. Przeprowadzenie konwersatoriów nt. Polska i Polacy w Unii Europejskiej, co nam daje członkostwo w UE, struktura organizacyjna i kompetencje władz UE.
8. Przeprowadzenie szkolnego konkursu na dowolne prace plastyczne, literackie lub publicystyczne z motywem przewodnim: Polska i Polacy w Unii Europejskiej.
9. Zgłoszenie swoich przedstawicieli (nauczycieli, pedagogów, psychologów) do udziału w studium przedmiotu Bezpieczna szkoła obywatelska 2014, które w okresie od 1 lutego do 30 czerwca 2014 r. przeprowadzi w formule e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.