ŚWIĘTO GÓRNIKA W ZERÓWKACH

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika 2 grudnia 2010r. zaprosiliśmy pracownika naszej szkoły pana Sławomira- emerytowanego górnika. Spotkanie rozpoczęliśmy od występu najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy w przygotowanym programie zaprezentowali wiersze, piosenki i taniec śląski. Nasz gość - górnik w czasie spotkania okazywał wielkie wzruszenie, nie ukrywał ogromnej radości jaką tego dnia dały mu dzieci.

Po krótkiej części artystycznej i odśpiewaniu „Sto lat” pan Sławomir opowiedział uczniom klas zerowych o ciężkiej pracy górnika, omówił strój górniczy. Dowiedzieliśmy się, że czapka górnicza nosi nazwę czako, a kolory znajdującego się na niej pióropusza wskazują na: biały- sztygara, inżyniera, zielony – dyrektora, czarny – zwykłego górnika, czerwony – członka orkiestry górniczej.

Ta czapka górnicza

Ma puszyste piórka

Pamięta tę czapkę

Niejedna „Barbórka”.

Jest czarna jak węgiel

Ze ścian korytarzy

A znaczek na czapce

Wesoło się jarzy.

Na zakończenie wręczając żółty słonecznik dzieci podziękowały panu górnikowi za bardzo ciekawe i pełne wrażeń spotkanie .