W dniu 15.06.2017 przedstawiciele Klubu Historycznego im. Armii Krajowej oraz harcerze Szkoły Podstawowej nr 10

odwiedzili miejsca pamięci przy ul. Smutnej wraz z opiekunem i panem Stanisławem Lisem -  żołnierzem Armii Krajowej.

Uczniowie usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat historii naszej dzielnicy Pogoń i osób z nią związanych.

Wspólnie odwiedziliśmy cmentarze: prawosławny, żydowski, ewangelicki i rzymskokatolicki, gdzie uczniowie zapalili znicze oddając hołd poległym za ojczyznę.

Druga  wojna światowa to  bardzo ciężkie czasy dla społeczności Zagłębia. Na przełomie lat 1939-40 we wszystkich zakładach pracy zaczęto stosować dywersję techniczną.

Już we wrześniu powstała w Sosnowcu Organizacja Orła Białego - pierwsza konspiracyjna struktura o charakterze cywilno-wojskowym.

Pan Stanisław Lis podzielił się z nami wspomnieniami tamtych dni. Dla uczniów była to cenna lekcja historii i wychowania patriotycznego.