„Młodzież kibicuje bezpiecznie”

W  związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej – EURO 2012 Szkoła Podstawowa nr 10 w Sosnowcu

chętnie przystąpiła do akcji w ramach ogólnopolskiej kampanii „ Młodzież kibicuje bezpiecznie”.

Kampania ta jest organizowana przez Wojewodę Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty a związana jest tematycznie z Euro 2012.

W tę szczytną ideę zaangażowała się także bezpośrednio Komenda Miejska Policji w Sosnowcu.

Jednym z  działań organizowanych na terenie szkoły były liczne prelekcje  na temat kulturalnego i bezpiecznego kibicowania.

Celem zajęć stało się przygotowanie uczniów do świadomego i bezpiecznego uczestnictwa w imprezach sportowych,

uczenie szacunku i tolerancji  oraz dostarczanie wzorców kulturalnego uczestniczenia w zawodach sportowych.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszył się konkurs plastyczny na „Najlepszy szalik kibica”.

Na 50 dni przed rozpoczęciem EURO 2012 odbył się finał akcji „Młodzież kibicuje bezpiecznie”.

Tematem spotkania było właśnie bezpieczne kibicowanie, a hasło przewodnie to: Potrafię kibicować kulturalnie.

Zorganizowano turnieje sportowe, które odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych.

Zebrani na miejscu uczniowie zaprezentowali przygotowane wcześniej klasowe programy kibicowania w postaci okrzyków

i dopingów zagrzewających drużyny do walki.

Były śpiewy, konkursy i sportowy doping – wszystko z myślą o przygotowaniu dzieci na ważne wydarzenie jakim jest Euro 2012.

Niezapomniane wrażenia pozostałą w pamięci uczestników, a w szczególności

spotkanie z Rzecznikiem Prasowym Komendanta Miejskiego Panem Tomaszem Czerniakiem ,

który w sposób przekonywujący mówił o potrzebie zachowania kultury i bezpieczeństwa podczas kibicowania,

w formie zabawy przeprowadził natomiast test wiedzy i umiejętności kibica.

Oficer prasowy, entuzjastycznie przyjęty przez „biało-czerwone” dzieci,

zwrócił szczególną uwagę na przedmioty wchodzące w zestaw prawdziwego kibica, czyli kapelusze,

koszulki, czapki, trąbki, peruki, szaliki, peruki, łapy, banery peleryny…

To ważne wydarzenie stało się okazją do przekazania uczniom dobrych i racjonalnych wzorców uczestniczenia w widowisku sportowym

oraz uniwersalnych zasad fair play.

To właśnie dzisiaj odpowiednio ukształtowany młody człowiek, zapewni bezpieczeństwo na polskich stadionach w przyszłości.