II Kongres Spółdzielczości Uczniowskich

W dniach 31 maja - 1 czerwca br. w Centrum Szkoleniowo - Konferencyjnym w Warszawie-Miedzeszynie

odbył się II Kongres Spółdzielczości Uczniowskiej.

Jego organizatorami była Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej i Krajowa Rada Spółdzielcza.

Honorowy Patronat nad Kongresem objęli: Minister Pracy i Polityki Społecznej,

Władysław Kosiniak-Kamysz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Tadeusz Sławecki.

Obrady prowadzili  młodzi spółdzielcy, którzy Przywitali swoje  koleżanki i kolegów przybyłych na Kongres z całej Polski, ich opiekunów oraz  gości, wśród których byli:

prof. Jerzy Żyżyński - poseł na Sejm RP, Tadeusz Sławecki - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej,

Małgorzata Marcińska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej,

a także dr Jerzy Jankowski - przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej

i Alfred Domagalski - prezes  Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Stanisław Śledziewski - wiceprezes Zarządu KRS.

Młodzi spółdzielcy przedstawili swój dorobek w kilku interesujących prezentacjach, a ich opiekunowie mówili o doświadczeniach związanych z prowadzeniem spółdzielni.

Po obiedzie, uczestnicy Kongresu mieli okazję zwiedzić Zamek Królewski w Warszawie.

Był to piękny upominek organizatorów i sponsorów z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Dodatkową atrakcją był również wieczorny wyjazd na Wzgórze Zamkowe w Warszawie, z którego obserwowano multimedialne widowisko w Parku Fontann.

Młodzi spółdzielcy zostali również zaproszeni do udziału w warsztacie organizowanym przez Fundację "Będę kim zechce"

poświęconym społecznej odpowiedzialności biznesu (Co to jest CSR?)

oraz w grze strategicznej o charakterze ekonomicznym "Chłopska szkoła biznesu" przygotowanej przez krakowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.

Część uczestników mogła sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w pisemnej części III Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości.

Opiekunowie uczestniczyli natomiast w warsztacie "Jak prowadzić edukację ekonomiczną?"

przygotowanym również przez Fundację "Będę kim zechce" i Spółdzielnię Doradców Kredytowych grupy ANG.

W drugim dniu Kongresu odbył się ustny finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Spółdzielczości.

Delegaci na Kongres, reprezentujący 5 000 Spółdzielni Uczniowskich przyjęli uchwałę, w której podkreślono potrzebę popularyzacji i rozwoju spółdzielczości uczniowskiej

oraz potrzebę uregulowania ich statusu.

Postulowano również szerszy udział  młodych spółdzielców w pracach Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej.

Kolejnym punktem w harmonogramie Kongresu było wręczenie odznaczeń dla najaktywniejszych spółdzielni oraz ich opiekunów,

wśród których znalazła się również nasza opiekunka pani Elżbieta Ordon.