MUZEUM CHLEBA

5 października  uczniowie  klas trzecich  wybrali się do Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie jakie znaczenie i smak ma chleb, wybierzcie się do Radzionkowa.

Muzeum jest jednym z punktów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Przekraczając progi Muzeum przeniesiecie się w czasie. Spotkacie tu przewodników w tradycyjnych strojach rozbarskich.

W każdym z pomieszczeń zetkniecie się z historią odkrywając stare maszyny, meble, elementy dekoracyjne i sprzęty użytkowe najróżniejszej maści.

Najwięcej jest tu maszyn i narzędzi związanych z piekarnictwem i służących piekarzom w codziennej pracy.

Szczególne wrażenie robi pomieszczenie zaadaptowane na starą cukiernię. Elegancka lada, kredensy, stoły i krzesła zachwycają klimatem z przełomu XIX i XX w.

Jednak najważniejszą atrakcją jest niewątpliwie możliwość wypieku własnych bułek.

Zajęcie to raduje zarówno dorosłych, jak i dzieci, odwiedzających to wspaniałe miejsce.

Fascynują także pozostałe pomieszczenia: dawna kuchnia, sala ze starymi piecami piekarniczymi czy izba szkolna.

Muzeum przechowuje również pamiątki dawnej szkoły - szkolne mundurki i plecaki sprzed lat, tablice i nauczycielską katedrę.