Edukacja prawna uczniów SP 10

w ramach konkursu „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”

W styczniu 2013 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się z prawnikiem – p. Anną Paczyńską-Klich.

Spotkania te miały na celu przeciwdziałanie przestępczości, szykanom oraz zastraszaniu dzieci przez ich kolegów na terenie szkoły

i poza nią przez edukację prawną.

Najmłodsi przeważnie nie mają wiedzy na temat tego, co jest przestępstwem, a co nie.

Dzieci popełniają czyny zabronione, nie wiedząc o tym, że są to czyny karalne.

Spotkania z prawnikiem dostarczyły uczniom przede wszystkim wiedzy na temat tego, co jest zabronione i co jest przestępstwem,

a także jak się zachować, gdy są świadkami przestępstw lub sami stają się ich ofiarami oraz do kogo zgłosić się po pomoc.

Również uświadomiły im, że zachowanie zagrażające kolegom nie pozostanie bezkarne.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tymi zagadnieniami, o czym świadczyły licznie zadawane pytania.

W ramach edukacji prawnej najmłodszych uczniów odbył się również apel na temat Konwencji Praw Dziecka,

podczas którego dzieci miały możliwość zapoznać się z ich podstawowymi prawami,

a także ze sposobami postępowania w sytuacji zagrożenia i łamania ich praw.