100 lat Zagłębiowskiego Harcerstwa

2 kwietnia 2011 roku w Dąbrowie Górniczej odbyła się inauguracja uroczystości związana ze 100-leciem Zagłębiowskiego Harcerstwa.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Bazylice Matki Boskiej Anielskiej podczas której został mianowany Duszpasterz Harcerzy,

po której odsłonięto tablicę pamiątkową „W Hołdzie Zagłębiowskim Patriotom”

oraz krypta z ziemią z nekropoli, z różnych miejsc Polski i świata.

Po Mszy Św. zuchy, harcerze i wędrownicy wzięli udział w przygotowanych dla nich zajęciach programowych,

m.in. w zajęciach sprawnościowych w Parku Wodnym „Nemo”, w zajęciach artystycznych w Szkole Podstawowej nr 10

oraz w wędrowniczej grze historycznej „Tropami Harcerskiej Drukarni”.

Dla instruktorów i seniorów przygotowana została Konferencja Historyczna

„Jesteśmy stąd…” pod opieką naukową prof. Zygmunta Woźniczki.

O godzinie 15.00 na plac przed Pałacem Kultury Zagłębia odbył się uroczysty apel,

w którym wzięło udział blisko 1200 harcerzy z Chorągwi Śląskiej.

W apelu wzięli również zaproszeni goście z  I Damą RP panią Anną Komorowską na czele.

W trakcie apelu odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Jednostki Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po apelu korzystając z gościnności Pałacu Kultury Zagłębia odbył się w koncert „Pamiętajcie o ogrodach”

przygotowanym przez uczniów i absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej.

Podczas Koncertu zostało wręczone wyróżnienie Pani Annie Komorowskiej,

a także odznaczenia wyróżniającym się instruktorom naszej Chorągwi.

Miłym akcentem zakończenia inauguracji uroczystości była impreza zorganizowana pod Zamkiem w Będzinie,

podczas której wypuszczono w powietrze 100 balonów z okazji 100-lecia Harcerstwa w Zagłębiu.